Witajcie!

Jesteśmy młodym i aktywnym zespołem, który podjął się trudnego, ale ciekawego wyzwania: odnaleźć na nowo biografię i ocalić od zapomnienia postać jednego z najsłynniejszych publicystów XX wieku – Józefa Mackiewicza. Spodziewamy się, że nieco zapomniana, a dla kogoś może zupełnie nieznana osoba pisarza wzbudzi zainteresowanie szerszego grona Czytelników,…

Jesteśmy młodym i aktywnym zespołem, który podjął się trudnego, ale ciekawego wyzwania: odnaleźć na nowo biografię i ocalić od zapomnienia postać jednego z najsłynniejszych publicystów XX wieku – Józefa Mackiewicza. Spodziewamy się, że nieco zapomniana, a dla kogoś może zupełnie nieznana osoba pisarza wzbudzi zainteresowanie szerszego grona Czytelników, skłoni do sięgnięcia po jego utwory oraz zachęci do dyskusji i refleksji.


Dlaczego tutaj jesteśmy? Naszym głównym celem jest popularyzacja życia i
twórczości publicysty, nominowanego do Nagrody Nobla, szerokiemu gronu odbiorców, zarówno na Litwie, jak i poza jej granicami. Dlatego też obok polskojęzycznej edycji powstały litewsko- oraz angielskojęzyczna wersje portalu.


Słowa „Jedynie prawda jest ciekawa” zamieszczone w tytule naszego portalu stanowiły motto życiowe publicysty, które warto upowszechniać, stąd też zrodził się pomysł na publikowanie niektórych ważnych fragmentów twórczości oraz idei tego pisarza.
Portal ma służyć odbiorcom przede wszystkim jako źródło informacji. W zakładkach. Czytelnicy znajdą biografię, twórczość, liczne fragmenty dzieł pisarza, wypowiedzi innych wybitnych postaci o Józefie Mackiewiczu. Portal umożliwia bliższe poznanie miejsca, gdzie pisarz mieszkał i tworzył swoje najwybitniejsze dzieła, czyli tzw. „Mackiewiczówkę” – letniskowy domek w Czarnym Borze. Choć na razie nie ma możliwości zwiedzania tego miejsca na żywo, to każdy chętny będzie mógł się udać na wirtualną wycieczkę po domu pisarza.

Zależy nam na zachowaniu wszelkich pamiątek po Józefie Mackiewiczu.
Będziemy jako pierwsi informować o wydarzeniach, wystawach i dyskusjach związanych z Józefem Mackiewiczem. W przestrzeni wirtualnej proponujemy prenumeratę newslettera. Znaleźć nas można również na Facebooku, gdzie również postaramy się przybliżyć postać publicysty.


Mamy nadzieję, że letniskowy domek w Czarnym Borze odrodzi się „z popiołów” i będzie miejscem spotkań inteligencji akademickiej, harcerzy, młodzieży, że będą tu organizowane wieczory literackie, zajęcia edukacyjne. Spodziewamy się, że „Mackiewiczówka” stanie się miejscem żywych spotkań i pielęgnowania pamięci o słynnym pisarzu i publicyście. Bo pamięć daje wieczne życie i ocala od zapomnienia.

Greta Bartosewicz

Udostępnij:

Przeczytaj także

Dołącz do newslettera!

Szanujemy Twoją prywatność. Wysyłamy tylko treści, które sami uważamy za wartościowe, w rozsądnych odstępach czasowych.
Akceptuję regulamin oraz politykę prywatności serwisu.