Tłumaczenia i książki Mackiewicza w Polsce

Mackiewiczowi bardzo zależało na publikowaniu swoich książek w przekładach na inne języki. Zabiegał o to, by znaleźć odpowiednich wydawców i tłumaczy (kilka przekładów sfinansował ze swoich oszczędności), prosił znajomych o rekomendację, prowadził z tłumaczami korespondencję, robił korektę przekładów swoich utworów na inne języki (niemiecki). W czasach…

Mackiewiczowi bardzo zależało na publikowaniu swoich książek w przekładach na inne języki. Zabiegał o to, by znaleźć odpowiednich wydawców i tłumaczy (kilka przekładów sfinansował ze swoich oszczędności), prosił znajomych o rekomendację, prowadził z tłumaczami korespondencję, robił korektę przekładów swoich utworów na inne języki (niemiecki).

W czasach PRL utwory Józefa Mackiewicza były zakazane i niemal niedostępne. W jakimś stopniu zmienił to dopiero rozwój wydawnictw drugiego obiegu. Normalnie dzieła Mackiewicza w Polsce zaczęły się ukazywać jedynie po zniesieniu cenzury.

Na początku roku 1993 wydawnictwo „Kontra” rozpoczęło publikację utworów Mackiewicza i sprzedaż ich w Polsce. W roku 1993 promocję książek Mackiewicza wydawnictwo „Kontra” zleciło Fundacji Pomocy Bibliotekom Polskim. W ramach akcji promocyjnej Fundacja rozsyłała ulotki reklamowe do bibliotek i hurtowni księgarskich. Gdy Fundacja zaprzestała propagowania książek Mackiewicza, wydawnictwo „Kontra“ zamieszczało ogłoszenia w dziennikach (m. in. w „Rzeczpospolitej”) oraz tygodnikach (np. w „Tygodniku Powszechnym” i w „Gazecie Polskiej”). W latach 1993 i 1994 odbyło się wiele spotkań promujących pierwsze tomy tej edycji. Dziś ostatni z opublikowanych tomów Dzieł  Józefa Mackiewicza ma numer 18 (poszczególne tomy nie ukazywały się jednak po kolei).

Książki Mackiewicza były też wielokrotnie prezentowane na międzynarodowych (we Frankfurcie) i krajowych Targach Książki w Warszawie oraz na Targach Książki w Krakowie. W 1997 r. ogólnopolskim dystrybutorem została hurtownia BDM (Biuro Dystrybucyjno-Marketingowe),  która współpracuje z około piętnastoma innymi hurtowniami (w Warszawie komplet dzieł Mackiewicza znaleźć można np. w hurtowni Diso). W latach 1997-2006, tzn. w okresie, w którym BDM zajmowało się kolportażem książek Mackiewicza, ich sprzedaż prowadziło łącznie ponad 40 hurtowni z całej Polski (w tym m.in. ogólnopolska sieć hurtowo-księgarska Matras, hurtownia Azymut, Firma Księgarska J. Olesiejuk i szereg innych), ponadto księgarnie internetowe, wysyłkowe oraz trudna do ustalenia liczba księgarń czy salonów Empik.

Dziś wiele uwagi się poświęca wydawaniu nie tylko utworów Mackiewicza, ale też refleksji nad twórczością pisarza, jego biografii i tajników niezwykłego życia.

W. Bolewicz „Ptasznik z Wilna. O Józefie Mackiewiczu. Zarys monograficzny”, 2013

Agnieszka Masalitie

Udostępnij:

Przeczytaj także

Dołącz do newslettera!

Szanujemy Twoją prywatność. Wysyłamy tylko treści, które sami uważamy za wartościowe, w rozsądnych odstępach czasowych.
Akceptuję regulamin oraz politykę prywatności serwisu.